Info po polsku

  Source

KURDYBAN

Arcydzieło rzemiosła artystycznego.

Choć w XVII i XVIII wieku kurdybany były bardzo rozpowszechnione w krajach Europy zachodniej, dziś możemy oglądać je jedynie w muzeach i wnętrzach historycznych. W obecnych czasach nieograniczonych możliwości produkcji przemysłowej, zaczynamy jednak tęsknić do przedmiotów wykonanych ręcznie, bez pośpiechu, z najwyższą dbałością o estetykę. W poszukiwaniu ponadczasowego, naturalnego piękna zwracamy się ku dawnym materiałom i technikom. Kurdyban zachwycił nas od pierwszej chwili jako dzieło sztuki użytkowej, w którym talent i wysiłek twórcy, połączone ze szlachetnością użytych materiałów dają poczucie obcowania z prawdziwym luksusem.


P1560034.jpg

 

Czym jest kurdyban wytwarzany w naszej pracowni?

Technologię produkcji opanowaliśmy dzięki przeprowadzonej konserwacji kurdybanów z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie w latach 90. XX wieku. Jest to technologia w największym możliwym dziś stopniu zgodna z XVII-wieczną. Oto kilka jej ważnych aspektów:

Naturalnie garbowana skóra cielęca. Niełatwo taką znaleźć. Dwie garbarnie (w Polsce i w Szkocji) czasem tylko dla nas uruchamiają proces garbowania skór bez użycia współczesnych środków przemysłowych.

Warstwa prawdziwego srebra płatkowego. Dzisiaj popularne jest tłoczenie skór na gorąco z jednoczesnym pokryciem ich folią aluminiową udającą warstwę srebra. My, dzięki wieloletnim doświadczeniom w konserwacji dzieł sztuki, srebrzenia wykonujemy dokładnie tak, jak robiono to przed wiekami.  

Werniks. Długie godziny spędzone nad dawnymi recepturami zaowocowały umiejętnością przygotowania werniksu dającego najpiękniejszy efekt „złocenia”.  

Malowanie ręczne, za pomocą transparentnych farb olejnych, metodą laserunku.   

Szlachetna patyna. Kurdyban najpiękniej i najszlachetniej prezentuje się po latach użytkowania, kiedy intensywność barw nieco przygasa, a warstwy wierzchnie ulegają przetarciu. Jeśli Klient chciałby uzyskać taki efekt od razu – ponownie odwołamy się do naszych konserwatorskich doświadczeń i nadamy skórze wygląd wiekowego zabytku. 


NASZE MOŻLIWOŚCI

KONSERWACJA

Konserwacja kurdybanowych obić  w Zamku Królewskim na Wawelu. W ramach prac prowadzonych w latach 1992 - 2000, firma AC Konserwacja Zabytków wykonała konserwację całego zespołu  kurdybanowych obić w komnatach Zamku. Ta realizacja zaowocowała nabyciem umiejętności wytwarzania kurdybanu według tradycyjnej technologii.

Wawel-z-gory.jpg
Kurd i stiuki Wawel Kpl Zygm.jpg
wieża ZygmIII 2p.jpg

REKONSTRUKCJA

W 1998 roku firma wykonała rekonstrukcję kurdybanów dla zamku Callendar House w Szkocji, we współpracy z Centrum Konserwacji Skóry w Londynie. Opracowaliśmy wtedy autorską metodę przenoszenia reliefowego wzoru tak, by możliwe było wykonanie matrycy dającej identyczny z oryginałem przestrzenny wzór. 

 

WYTWÓRSTWO

W latach 1999-2005 wykonywaliśmy znaczne ilości kurdybanów o różnych wzorach dla firmy Classic Revivals z USA, z przeznaczeniem do współczesnych rezydencji.

Jedną z naszych najnowszych realizacji (2013) jest wykonanie obicia ściennego dla prywatnego Inwestora (Polska). Nasze kurdybany ozdobiły nastrojową winiarnię w piwnicach zabytkowego dworku. 

P1430190a.jpg
P1430153a.jpg

Zamówienia i Współpraca

Kurdybany są ręcznie wykonywane z myślą o indywidualnej potrzebie estetycznej danego Klienta. Historyczna technologia produkcji stawia jednak pewne warunki w kwestii terminu wykonania i użytych materiałów.

Dzięki całkowitej kontroli nad każdym etapem produkcji, możliwe jest indywidualne podejście do każdego z naszych Klientów. Jeśli żaden z proponowanych przez nas wzorów nie zachwyci Państwa, możemy zaproponować indywidualnie dobraną kolorystykę dla istniejącego wzoru lub zaprojektować nowy wzór. Z przyjemnością weźmiemy udział w kreacji Projektanta i wykonamy kurdyban według dostarczonego projektu lub replikę kurdybanu historycznego.

Ograniczenia: 

- wymiar pojedynczego brytu ograniczony jest do wielkości ok. 50 x 60 cm

- czas realizacji waha się od 3 do 6 miesięcy

- obicia ścienne powinny być montowane na krosnach lub w inny sposób umożliwiający swobodne reagowanie skóry na zmiany wilgotności i temperatury powietrza.
 

ZAMÓWIENIA

Złożenie zamówienia zwykle poprzedzone jest konsultacją mającą na celu dokładne określenie oczekiwań Klienta. Jeśli są Państwo zainteresowani współpracą, prosimy o nawiązanie kontaktu telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (formularz dostępny w zakładce "KONTAKT").