O kurdybanach

Piękne, ponadczasowe i uniwersalne – takie są kurdybany, które tworzymy w krakowskiej pracowni Consiste. Arcydzieło rzemiosła artystycznego, klejnot sztuki użytkowej, dobro luksusowe – czym naprawdę jest kurdyban?

Kurdyban to roślinnie garbowana skóra (najczęściej cielęca) pokryta płatkami srebra, którą wytłacza się i ręcznie maluje techniką laserunku. Fantazyjne wzory, szlachetna faktura i złocistość kolorów sprawiają, że wyjątkowa uroda kurdybanów oczarowuje i inspiruje niezmiennie od kilkuset lat.

Proces tworzenia kurdybanu składa się z wielu czasochłonnych etapów i wymaga ogromnego nakładu precyzyjnej ręcznej pracy. To sprawia, że każdy gotowy kurdyban jest dziełem nadzwyczaj cennym i unikatowym.

Technika wytwarzania kurdybanu pochodzi z Bliskiego Wschodu i narodziła się w średniowieczu. Dzięki Arabom dotarła do Hiszpanii, skąd rozprzestrzeniła się do innych krajów Europy. Nazwa „kurdyban” pochodzi od hiszpańskiego miasta Kordoba, które jako pierwsze z miast naszego kontynentu zasłynęło z produkcji kurdybanów. Największa produkcja wyrobów kurdybanowych przypada na wiek XVII i początek XVIII.

 

P1430190a.jpg
P1430153a.jpg

Początkowo kurdybany były dość płaskie. Zdobiono je ornamentem przez puncowanie lub tłoczenie przy pomocy rozgrzanej płyty metalowej. W XVII wieku, we Flandrii, zaczęto wytłaczać wypukłe ornamenty ze specjalnych desek modelowych. Ornament zaczął obejmować całą powierzchnię skórzanych brytów, a oprócz wzorów geometrycznych pojawiły się motywy roślinne, owoce, ptaki, zwierzęta, putta.

Kurdyban służył przede wszystkim do dekoracji wnętrz mieszkalnych, chociaż spotykany był też w kościołach. Uważano go za materiał bardziej trwały niż tkaniny i tapety papierowe, co, w połączeniu z jego niezwykłą urodą, zapewniło mu rosnącą popularność.